Само овој викенд: Купете капут, добијте уште 1 бесплатно! Попустот се пресметува автоматски во кошничка.

Додатоци во исхраната што го хранат телото – и имунитетот

Додатоци во исхраната што го хранат телото – и имунитетот

За да се заштитиме од разните вируси, бактерии и останатите причинители на болести е
важно да се грижиме за имунолошкиот систем, а тоа ќе го постигнеме со комбинирање на
активен начин на живот и урамнотежена исхрана.


Урамнотежена исхрана подразбира дневен внес на комбинирани намирници како што се
свежо овошје и зеленчук, интегрални житарки и протеини. Ваквиот начин на исхрана
придонесува за подобро расположение, одлична енергија за секојдневните активности и
подобро здравје. Комбинацијата урамнотежена исхрана, физичка активност и здрава
телесна тежина нè штити од разни болести, инфекции и исцрпеност.

Според Светската здравствена организација (СЗО), дури 75 % од населението денес не
внесува доволно овошје и зеленчук
. За да се надоместат нутритивните вредности преку
урамнотежена исхрана, потребно е да се земаат додатоци во исхраната, кои се богати со
клучни витамини и минерали, како што се витамините А, Ц, Д и Б12, како и со потребните
количини железо, цинк, селен и бакар, со цел добро функционирање на имунолошкиот
систем.

Со секојдневна употреба на квалитетни додатоци во исхраната со витамини и минерали
најбрзо ќе си помогнете да го достигнете препорачаниот дневен внес на секој од
микронутриентите.

Витамини и минерали – еден за неа, друг за него

Herbalife Nutrition Формула 2 Комплексот од витамини и минерали за жени и Формула 2
Комплексот од витамини и минерали за мажи претставуваат комплетна нутриционистичка
поддршка за телото, со 24 клучни микронутриенти во концентрации кои се стручно утврдени
посебно за жени, посебно за мажи.

Со 13 витамини и 10 минерали, како и холин, Формула 2 Комплексот е одличен начин на
телото да му ја обезбедувате потребната количина хранливи материи.

Паметна исхрана за подобар имунитет

Новиот додаток во исхраната Herbalife Nutrition Immune Booster е совршено решение за
дополнителна дневна доза клучни витамини и минерали за поддршка на имунолошкиот
систем.

Immune Booster содржи научно докажана состојка базирана на сув квасец EpiCor®, кој е
водечки интегрален ферментат во светот, и внимателно формулирана мешавина од
витамини Ц, витамин Д, селен и цинк кои придонесуваат за нормална функција на
имунолошкиот систем* . Витаминот Ц, цинкот и селенот придонесуваат и за заштита на
клетките од оксидативен стрес.

Со освежителен вкус на бобинки, Immune Booster доаѓа во пакување од 10 практични
кесички, во облик на прав, за поддршка на имунитетот додека сте во движење. Одговара за
вегетаријанска исхрана.

Направете го Immune Booster дел од вашиот секојдневен ритуал, одржувајте оптимален
имунитет и откријте ја најдобрата верзија од себе.

Здрави масти

На телото му требаат мали количества масти за нормално да функционира, но постои
разлика помеѓу мастите кои се добри и мастите кои не се добри за нас.


За разлика од заситените масти, незаситените масти (како што е Омега-3) не само што се
извор на енергија, туку учествуваат и во многу други функции во телото – како што е
одржувањето нормално ниво холестерол во крвта. Најчести извори на омега-3 се масните
риби и рибиното масло. Од друга страна, исхрана богата со заситени масти (од преработени
грицки и производи од животинско потекло како што е путерот) може да придонесе за
зголемување на нивото на холестерол.

Herbalifeline® Max е додаток во исхраната што содржи рибини масла од одржливи извори
богати со омега-3 масни киселини (EPA и DHA) кои придонесуваат за нормална работа на
срцето и за одржување нормален крвен притисок*.

DHA придонесува и за нормална функција на мозокот и видот*.

Herbalifeline® Max содржи и есенцијални масла од мајчина душичка и пеперминт за посвеж
вкус.

*Сите наведени корисни ефекти зависат од бројот на капсули кои се земаат дневно.

За повеќе информации и за препораки за соодветни додатоци во исхраната, проверете ТУКА.

Сподели ја објавата