Само овој викенд: Купете капут, добијте уште 1 бесплатно! Попустот се пресметува автоматски во кошничка.

Author - uiz

Водич за нега на мрсна кожа 5 совети како да ја одржувате хидрацијата на мрсна кожа

Изберете соодветен лосион за чистење мрсна кожаНегата на кожата секогаш треба да почне со чистење на лицето. Изберете лосион за чистење лице наменет за мрсна кожа и задолжително чистете го лицето со млака вода двапати на ден — наутро кога ќе се разбудите и пред да си легнете. Користете прајмер за лицеИзберете прајмер со матирачки ефект што ја намалува појавата на непријатен сјај. Воедно ќе ви помогне шминката да ви трае подолго. Денес, прајмерите содржат одлични состојки и нивната улога...


Herbalife Nutrition ги лансира H24 Achieve Протеинските плочки

Зголемете го дневниот внес на протеин со првата Herbalife Nutrition Протеинскаплочка од спортската линија Herbalife24 - H24 Achieve Протеински плочки. Без разлика дали сега почнувате да вежбате, дали редовно посетуватетеретана или сте професионален спортист, потребна ви е спортска исхранашто ќе ви биде поддршка во секое време. Затоа ги создадовме Протеинскитеплочки H24 Achieve како одлично решение за внес на висококвалитетенпротеин и кога сте во движење. Протеинот е еден од клучните нутриенти што може да ви помогнат да гипостигнете вашите фитнес цели и...


ЗОШТО НЕ ТРЕБА ДА ДРЖИТЕ ДИЕТА ВО ЈАНУАРИ Како да ги одржите своите Wellness цели во 2023 г.

Автор: Д-р Ричард Алисон, Herbalife Nutrition, број 1 во светот заактивен начин на живот и исхрана. Ричард е нутриционист во Herbalife Nutrition во Обединетото Кралство и е главно одговорно лице за исхрана на женскиот клуб Тотенхем Хотспур, поранешно одговорно лице за исхрана за перформанси на фудбалскиот клуб Арсенал и регистриран нутриционист во Британското нутриционистичко здружение. Нова година, нови вие, ново тело! По цел месец уживање во храна, многу од нас ќе донесат одлука да почнат рестриктивна диета. Како нутриционист може да...


Како може протеинот да ни помогне да им одолееме на нездравите празнични искушенија

Автор: Сузан Бауерман, M.S., RD, CSSD, CSOWM, FAND – постар директор, Глобалнаедукација и обука за исхрана Празниците се период што го поминуваме со семејството и со пријателите и се разбирасме опкружени со храна. Но, голем дел од празничните специјалитети содржат многукалории, а малку нутриенти и витамини што му се потребни на телото. Еден од начините како да се воздржите од нездрава храна е да користите повеќе протеини зеленчук во секој оброк, а помалку рафинирани јаглехидрати и масти. Ќе се чувствуватепозаситено и...


Додатоци во исхраната што го хранат телото – и имунитетот

За да се заштитиме од разните вируси, бактерии и останатите причинители на болести еважно да се грижиме за имунолошкиот систем, а тоа ќе го постигнеме со комбинирање наактивен начин на живот и урамнотежена исхрана. Урамнотежена исхрана подразбира дневен внес на комбинирани намирници како што сесвежо овошје и зеленчук, интегрални житарки и протеини. Ваквиот начин на исхранапридонесува за подобро расположение, одлична енергија за секојдневните активности иподобро здравје. Комбинацијата урамнотежена исхрана, физичка активност и здравателесна тежина нè штити од разни болести, инфекции...


Сакате да имате ефикасен имунитет? Дознајте зошто не смеете да ја запоставите исхраната

Дали знаете дека телото е вистинска биолошка тврдина што нѐ штити од натрапницитеод околината? Секој ден сме во контакт со голем број вируси и микроби, како што себактерии, габи и паразити. Меѓутоа, благодарение токму на имунолошкиот систем несе разболуваме секој втор ден. Имунолошкиот систем е составен од цела војска клетки,хемиски супстанции и процеси што неуморно работат за да го заштитат телото однадворешни напаѓачи. Постојат две основни одбранбени линии: вроден и стекнатимунитет. Важно е да се напомени дека разни фактори може...


5 начини како здраво да се справувате со стресот

Автор: Дејвид Хибер, dr.med., dr.sc., FACP, FASN – претседателна Herbalife Nutrition Институтот Веројатно познавате некој што се наоѓа во стресна ситуација. Можеби сте во моментови вие под стрес и се обидувате да се справите со него. Секој понекогаш е под стрес –тоа е природна реакција на мозокот и телото на предизвици и фактори на стрес. Заопшта добросостојба е важно да научиме како да се справуваме со стресот.Според годишниот извештај „Стресот во Америка“ што го објавува Американскатаасоцијација за психологија, парите и...


Со свесност во исхраната до здрав живот

Автор: Сузан Бауерман, постар директор, Глобална едукација и обука за исхрана, Herbalife Nutrition Живееме под стрес. Поминавме повеќе од две години во пандемија, а многумина од нассè уште работат од дома. Често се случува да повеќе јадеме за задоволство отколку за даги внесеме потребните хранливи материи – се смируваме со храна без хранлива вредностили јадеме нездрави ужини што ни се на неколку чекори од канцеларијата дома. Можеби е вкусно да изедеме големо пакетче чипс, тоа може дури и моментално да...


Како да патувате, да се храните здраво и да се разгалувате (одвреме-навреме)

Автор: Сузан Бауерман, mr.sc., лиценциран нутриционист, CSSD, CSOWM, FAND – постар директор за Глобална едукација и обука за исхрана, Herbalife Nutrition Летото е период за да се опуштиме, да уживаме и да направиме пауза од секојдневните обврски. Во лето имаме и можност да посетиме блиски или далечни места каде што не сме биле. А, кога сме на одмор, не уживаме само во нови места, туку пробуваме и нови видови храна. Кој не би сакал да ги проба сите локални специјалитети...


Подгответе ја кожата за лето: 5 совети за здрава и сјајна кожа

Автор: Лора Шакон-Гарбато, Herbalife Nutrition Директор за глобална едукација за исхрана и лиценциран козметичар Летото може во голема мера да ѝ штети на кожата, па затоа таа може да изгледа уморно, да биде сува и со флеки. Важно е на кожата да ѝ обезбедиме поддршка преку урамнотежена исхрана, внес на витамини и голема количина вода, секојдневна употреба на крем со заштитен фактор и други мерки на претпазливост. Здравата кожа веднаш се препознава зашто едноставно зрачи. Поради оваа причина, ви даваме неколку...