Само овој викенд: Купете капут, добијте уште 1 бесплатно! Попустот се пресметува автоматски во кошничка.

Сакате да имате ефикасен имунитет? Дознајте зошто не смеете да ја запоставите исхраната

Сакате да имате ефикасен имунитет? Дознајте зошто не смеете да ја запоставите исхраната

Дали знаете дека телото е вистинска биолошка тврдина што нѐ штити од натрапниците
од околината? Секој ден сме во контакт со голем број вируси и микроби, како што се
бактерии, габи и паразити. Меѓутоа, благодарение токму на имунолошкиот систем не
се разболуваме секој втор ден.

Имунолошкиот систем е составен од цела војска клетки,
хемиски супстанции и процеси што неуморно работат за да го заштитат телото од
надворешни напаѓачи. Постојат две основни одбранбени линии: вроден и стекнат
имунитет.

Важно е да се напомени дека разни фактори може да ни го направат имунитетот
поефикасен, а тоа може и самите да го направиме така што ќе водиме здрав,
урамнотежен начин на живот со редовна физичка активност во комбинација со
доволно одмор и спиење.

Клучен фактор е и урамнотежената исхрана со која ги обезбедуваме сите есенцијални макронутриенти, како и витамини и минерали преку
сите оброци.

Зошто е урамнотежената исхрана важна за имунитетот?

Исхрана богата со овошје и зеленчук е важен фактор за одржување нормална
имунолошка функција. Покрај тоа што овие намирници се богат извор на антиоксиданси 1 , голем дел од овие есенцијални нутриенти директно влијаат врз
имунолошкиот систем 2 .

За жал, според Светската здравствена организација (СЗО) дури 75 % од светското
население не консумира доволно овошје и зеленчук
3 .

Иако урамнотежената исхрана е незаменлива за општа добра состојба, може да внесуваме и додатоци во исхраната со клучни витамини и минерали што придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем, како што се витамините А, Ц, Д и Б12, како и железо, цинк,
селен и бакар кои придонесуваат за одржување добра имунолошка функција.
1 Витаминот Ц/витаминот Е/селенот/бакарот придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
2 Бакарот/фолатот/селенот/витаминот А/витаминот Б12/цинкот/витаминот Ц/железото/витаминот Б6/витаминот Д придонесува за
нормална функција на имунолошкиот систем. EFSA Journal 2009;7(9):1211
3 СЗО (WHO)

HERBALIFE NUTRITION
Immune Booster

Паметна исхрана за телото

Новиот Herbalife Nutrition додаток на
исхрана во прав Immune Booster е одлично
решение за дополнителна дневна доза
клучни витамини и минерали што му
даваат поддршка на имунолошкиот систем.
Immune Booster содржи научно докажана
состојка
на база на сув квасец EpiCor®, што
претставува водечки интегрален ферментат
во светот, како и внимателно формулирана
мешавина на витамин Ц, витамин Д, селен
и цинк
кои придонесуваат за нормална
функција на имунолошкиот систем. Витаминот Ц, цинкот и селенот
придонесуваат и за заштита на клетките од оксидативен стрес.


Immune Booster има освежителен вкус на јагодесто овошје и е спакуван во кутија со 10
практични ќесички прав за да може да му давате поддршка на имунитетот и кога сте во
движење. Одговара и за вегетаријанска исхрана. И запомнете – додатоците во
исхраната се наменети за дополнување на исхраната и не треба да се користат како
замена за разновидна исхрана.

За повеќе информации во врска со поддршка на имунитетот, пополнете го формуларот ОВДЕ.

Share this post